O projekcie

Małyszomania, kolejne rekordy świata Anity Włodarczyk i Roberta Korzeniowskiego, zwycięstwa Ryszarda Szurkowskiego w Wyścigu Pokoju, medale mistrzostw świata i Mazurek Dąbrowskiego na olimpiadach – polscy sportowcy od lat dostarczają nam wielu wzruszeń, budują poczucie narodowej wspólnoty i dumy z Ojczyzny. Postawa dużej części z nich może stanowić wzór patriotyzmu, a siła, niezłomność i hart ducha – inspirację dla przyszłych pokoleń. Wielu mistrzów aren sportowych w chwilach najwyższej próby nie wahało się ryzykować życia. Walczyli w I i II wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej, Powstaniach Śląskich i Powstaniu Warszawskim. Niektórzy za swoją postawę zapłacili najwyższą cenę. „Panteon sportu" to projekt, który w atrakcyjny i przystępny sposób przypomina losy bohaterów polskiego sportu od początków XX wieku po czasy współczesne.

Wraz z kolejnymi postaciami możemy wyruszyć w podróż w czasie: wytyczać tatrzańskie szlaki z Mariuszem Zaruskim, samotnie lecieć nad Atlantykiem ze Stanisławem Skarżyńskim, zdobywać pierwsze olimpijskie złoto dla Polski z Haliną Konopacką, ale także wsiąść do bolidu Roberta Kubicy i stanąć na najwyższej skoczni świata z Kamilem Stochem. Poprzez ten projekt chcemy pokazać, że walka za ojczyznę wymagała zaangażowania całego społeczeństwa – bez względu na wykonywany zawód czy pozycję społeczną – a patriotyzm jest nieodłącznym elementem sportowego ducha. Pragniemy oddać hołd tym, którzy ginęli na frontach wojen o wolną Polskę, w obozach koncentracyjnych czy w katyńskim lesie. Chcemy również zaprezentować współczesnych sportowców, których życiorysy mogą stanowić wzór i inspirację.

Na projekt składają się trzy główne elementy. Portal www.panteonsportu.pl kompleksowo przedstawia 50 polskich mistrzów. Przystępny język i bogaty materiał ilustracyjny – w tym kolorowane archiwalne fotografie – sprawiają, że opowieść jest bliska i zrozumiała dla współczesnego odbiorcy. Prosta, intuicyjna nawigacja strony umożliwia poruszanie się po niej na wiele sposobów, wędrówkę po sylwetkach kolejnych postaci w wybranej kolejności. Podział na dyscypliny sportu pozwala dostrzec, jak wiele łączy współczesnych idoli z bohaterami sprzed 30, 50 i 100 lat.

Mobilna wystawa ma na celu dotarcie do odbiorców w przestrzeni publicznej, m.in. budynku Sejmu RP, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, placówkach edukacyjnych i sportowych. Atrakcyjne plansze wciągną w opowieść o najwybitniejszych postaciach „Panteonu sportu", a poddane cyfrowej koloryzacji fotografie sprawią, że bohaterowie sprzed kilkudziesięciu lat staną się bliżsi także młodym adresatom. Prezentowanie wystawy w różnych regionach kraju pozwoli pozyskać szerokie grono odbiorców, a połączenie jej z portalem internetowym sprawi, że każdy z nich będzie mógł w dowolnym czasie poszerzyć swoją wiedzę na temat postaci, którą uzna za interesującą.

Trzeci element projektu to zestaw kolekcjonerskich kart. Za pomocą popularnego wśród dzieci i młodzieży nośnika chcemy przybliżyć losy sportowych bohaterów. Karty można wykorzystywać na wiele sposobów, m.in. tworząc zabawy polegające na zapamiętaniu faktów z życia danego sportowca. Podobnie jak w przypadku wystawy, informacje z kart kolekcjonerskich można poszerzyć, korzystając z portalu Panteonsportu.pl.

Wszystkie trzy elementy projektu pozwolą podnieść poziom wiedzy na temat najważniejszych bohaterów, faktów i zdarzeń z historii polskiego sportu w różnych grupach wiekowych i społecznych. Przypomną, że w dziejach Polski uprawianie sportu często łączyło się z niezłomną, bohaterską postawą, pełną gotowości do poświęceń dla dobra kraju.

Promujemy dzieje polskiego sportu
Image
Karty kolekcjonerskie

Ministerstwo

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

KGHM

Partner projektu

Instytut Łukasiewicza

Realizator