Home Lekkoatletyka Tomasz Majewski

Tomasz Majewski

przez Andy
Tomasz Majewski

Tomasz Majewski, urodzony w 1981 roku w Nasielsku, jest z pewnością jednym z najwybitniejszych polskich sportowców w historii. Jego osiągnięcia w dyscyplinie pchnięcia kulą są imponujące, a talent i determinacja uczyniły go mistrzem olimpijskim. Przejdźmy teraz do bliższego poznania tego wyjątkowego lekkoatlety.

Wczesne lata i pochodzenie

Majewski pochodzi z małej wsi o nazwie Słończewo, oddalonej o 80 kilometrów od Warszawy. Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sportem i zapałem do pracy fizycznej. To właśnie te cechy sprawiły, że w treningach mógł skoncentrować się na rozwoju siły i powtarzalności, co okazało się niezwykle istotne w przypadku pchnięcia kulą.

Jednak nie zaczynał swojej kariery sportowej od razu w tej dyscyplinie. Pierwsze sukcesy przyszły dopiero pod koniec liceum, a według trenerów, którzy mieli okazję go szkolić, Majewski był niezwykłym talentem w swojej dziedzinie. Rozwijał swoje umiejętności trenując w kilku klubach, takich jak Skra Warszawa i AZS-AWF Warszawa, od 2004 roku.

Olimpijskie medale Tomasza Majewskiego

Tomasz Majewski miał okazję wystąpić na czterech olimpiadach, zaczynając od swojego debiutu w Atenach w 2004 roku. Choć wówczas zajął 18. miejsce, zdecydowanie zapowiedział, że jeszcze nadejdzie jego czas. Przewidywanie to spełniło się cztery lata później, kiedy to na igrzyskach w Pekinie zdobył złoty medal, prezentując piękny styl. Kolejne złoto przywiózł z Londynu w 2012 roku.

Sam Majewski skromnie przyznaje, że w obu tych olimpiadach osiągnął życiową formę niemalże w dniu konkurencji. Czy mogą za to odpowiedzialne być jego stalowe nerwy? Test psychologiczny przeprowadzony na 600 pytaniach wykazał, że był jednym z dwóch polskich sportowców o najniższym poziomie lęku w historii badania.

W tamtych latach, praktycznie na każdych zawodach, Majewski zdobywał medale. Do swojej kolekcji dorzucił dwa złote medale mistrzostw Europy (2009, hala w Turynie i 2010, Barcelona), a także jeden srebrny (2009, Berlin) i dwa brązowe (hala 2008 i 2012) z mistrzostw świata. W kraju był niepokonanym mistrzem Polski na stadionie w latach 2002–2015 i rekordzistą, który nie miał godnych rywali.

Jego występ na olimpiadzie w Rio w 2016 roku zakończył się na 6. miejscu. W tym samym roku Majewski postanowił zakończyć swoją sportową karierę. Jego osiągnięcia przyniosły mu wiele państwowych i sportowych nagród, w tym dwukrotnie prestiżowe wyróżnienie „Złote Kolce” przyznawane przez plebiscyt gazety „Sport” oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Osobowość Majewskiego i pasje poza sportem

Tomasz Majewski zdobył nie tylko sympatię kibiców swoimi sportowymi osiągnięciami, ale także swoją bezpośredniością i szczerością. Bywał znany ze swoich niezwykle prostych i szczerze wyrażanych opinii. Na przykład po słabym występie na Mistrzostwach Świata w 2011 roku powiedział: „Przepraszam wszystkich kibiców, przepraszam trenera. Byłem przygotowany na mistrzostwo świata, a spaprałem zawody. To moja stypa, a nie urodziny”. Zdarzało się również, że po zakończonych zawodach kulomioci potrafili dobrze się bawić przy solidnym napoju. Nie ukrywał również, że w Polsce można dobrze zarobić na sporcie, choć on sam nadal wolą podróżować metrem niż jeździć samochodem.

Po zakończeniu swojej sportowej kariery, Tomasz Majewski zaangażował się w działalność jako działacz, pełniąc funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Choć nie przepada za noszeniem garniturów, robi to dla dobra sportu, choć nie codziennie.

Podsumowanie

Tomasz Majewski, pierwszy i jedyny Europejczyk, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą, jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej utalentowanych polskich sportowców. Jego osiągnięcia, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i krajowej, są godne podziwu. Oprócz swojego sportowego sukcesu, Majewski zyskał również szacunek i sympatię kibiców dzięki swojej autentyczności i prostocie. Teraz, jako aktywny działacz, wpływa na rozwój polskiej lekkoatletyki i promocję sportu w Polsce.

blank

Polecamy jeszcze

Zostaw opinie