Home Piłka nożna Jerzy Paweł Gorgoń

Jerzy Paweł Gorgoń

przez Andy

Jerzy Paweł Gorgoń, czyli ten niezawodny obrońca, którego każdy fachowiec szanuje. Może nie jest tak medialny jak niektórzy inni, ale jego wkład w polską piłkę jest naprawdę godny uwagi.

Wiesz, ten facet z Mikulczyc, Zabrza, to nie byle kto. Od Technikum Górniczego aż po boiska, tam go droga zaprowadziła. Zaczynał w lokalnej Sparcie, potem Górnik Zabrze, a nawet przewinął się przez szwajcarskie tereny w FC St. Gallen. Ale to na polskiej ziemi był prawdziwym kamieniem węgielnym.

Jego nazwisko to synonim sukcesu

Dwukrotnie walczył podczas igrzysk olimpijskich, za każdym razem znalazł się na podium. Monachium i Montreal pamiętają jego bohaterskie akcje na boisku. Złoto i srebro zawieszone na jego szyi mówią same za siebie.

Ale nie tylko na olimpiadzie pokazywał klasę. Mistrzostwa świata też miały swoje Gorgonia. Brąz w Niemczech i finał w Argentynie, to nie byle co. Kiedyś mówiono, że obrońca to jego drugie imię, a niektórzy sugerowali, że był jednym z najlepszych środkowych na kuli ziemskiej.

A co on teraz robi?

Cóż, wycofał się z boiska, ale zawsze pozostał związany z piłką. Chociaż nie jako trener, bo jak sam mówił, nie miał do tego serca. Teraz ochronia supermarkety w Szwajcarii. Ale jak widać, to nie tytuł czyni mistrza, a serce i umiejętności na boisku. Gorgoń to prawdziwa legenda polskiej piłki.

blank

Polecamy jeszcze

Zostaw opinie